Dnešní děti.

27. july 2013 at 23:00 | Hani. |  Témata, které jste mi navrhli.

DNEŠNÍ DĚTI CHTĚJÍ RYCHLE VYRŮST.

Už skoro deset let sdílím tento svět se sourozencem. Už skoro devět let sdílím svět se čtrnácti lidmi v jedné třídě. Už skoro patnáct let sdílím svět s mými rodiči, nebo spíše oni sdílí svůj svět se mnou.
Za tu dobu se má povaha určitě změnila. Ať už jakýmkoli směrem. Poslední asi dva roky pozoruji jakési nepochopitelné chování mladších dětí, než jsem já.
Začněme třeba letošní šestou třídou. Ty holky toho mají za sebou více, než já. Nosí se jako princezny, vozí se jako královny. Přitom já bych na jejich místě měla z ostudy kabát. A rovnou dva.
Dalším je třeba právě můj bráška. Když si vzpomenu na sebe ve třetí třídě, byla jsem v lecčems stejná. Živě si ale pamatuji, jak jsem žalovala na spolužáka, protože mne označil za kravku. Dnes můj mladší brácha používá slova, která jsem tenkrát ani neznala.
Konče mými spolužáky, kteří po čarodejnicích přišli do školy s pořádnou opicí. Skoro všichni. Plánují, jak budou pít na rozlučce, ale já nic takového neplánuji. A rozhodně s do toho nenechám vtáhnout. Kolik spolužáků kouří, kolik se s tím veřejně chlubí. Jsou na to pyšní. Jsou pyšní na to, že o nich celé město drbe, kde, s kým a jakým způsobem. A je jim jedno, že s tím člověkem se viděli poprvé. Já si tady lámu hlavu s tím, že piju mokačíno v prášku, přitom jedna z mých kamarádek si s mamkou dá frťana a společně plánují párty s alkoholem. Teď nevím, kdo z nás by se měl cítit špatně.
Kdybych měla naplnou pusu mluvit o dnešních dětech, asi by tento článek nabyl obrovské délky. Je zajímavé, jak moc si v tomhle jdu proti sobě. Jsem vlastně taky dítě. Ale myslím, že na některé věci mám ještě čas.
A to znám jednu holku, co je všude v tomhle okolí známá tím, že... dělá věci, které by dělat neměla.
Dnešní děti? Chtějí hodně rychle vyrůst. Chtějí, aby jim bylo dvacet. Ale dvacáté narozeniny je teprve čekají, zatímco patnáct už nikdy mít nebudou.
Neříkám, že jsem svatá. Ale o mých průžvizích budu psát někdy jindy. Počkám, až vzniknou zase nějaké nové, aby to stálo za to. Samozřejmě že budu bránit samu sebe, jako každý. Ale já nemám zapotřebí pít, kouřit a bůhví co dělat, abych měla kupu falešných kamarádů, kteří si nebudou pamatovat předešlou noc a všude všechno vytroubí. Ale kamarádi, co nedělají takové věci se hledají pořád hůř.

Facebook

Nechci tímhle článkem někoho urazit. Rozhodně to nemyslím zle, jen se pozastavuji nad tím, jak se moji spolužáci chovají, jelkož oni se někdy chovají opravdu nevhodně. Neberte si to, prosím, osobně, je to spíše postěžování si na lidi kolem, které znám. Vás soudit nemůžu a ani nebudu, vás neznám. Ale je ano.

http://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/178/934/662426717b_92680572_o2.png
 

2 people judged this article.

Comments

1 Smajlík Smajlík | Web | 28. july 2013 at 9:36 | React

Nechcem si tu vylievať srdce, ale súhlasím s tebou, i keď ja by som povedala, že som skôr ako tvoji spolužiaci. I keď fajčiť nefajčím. Ale to ostatné... No. Vie to už aj mama a tato a nič mi k tomu nepovedali, okrem páru karhavých slov. Ja som však taká, že sa vždy ohradím tým, čo robili oni v mojom veku. A niekedy by som aj tak bola najradšej, keby mi dali pár faciek, aby som sa konečne spamätala. Aby mi povedali čokoľvek, čo by ma prinútilo prestať a správať sa tak, ako sa na môj vek patrí. Čochvíľa budem mať 15 rokov. Tu, v našej dedine som bola už párkrát na zábave, ale šak som doma, beriem to tak, i keď aj tak by som tam nemala čo robiť a dnes? Včera som mame povedala, že idem na pizzu len preto, aby  som sa v hostinci mohla zabávať. Tancovala som a domov som prišla o 5 ráno! A hanbím sa za to, že len preto, aby som sa zabavila som klamala mamke, ktorá si stále myslí, že som omeškala vlak. I keď jej je asi jasné, že som ju okašľala. Strašne ma to štve a nechápem, ako som to mohla spraviť, ale musím uznať, za ten hriech mi to stálo. A spravila som kopu iných blbostí, ktoré k môjmu veku nepatria. Ale ja som vďaka problémom doma príliš rýchlo dospela. Už nevnímam svet detskými očami plnými snov. Vnímam ho ako človek, ktorý si už čo to zažil a vie, čo človek prináša.

A ďakujem ti, že si napísala tento článok. Pretože len málokedy sa mi stane, že dostanem možnosť takto rozsiahle sa zamyslieť nad tým čo robím a čo hovorím. Pretože to čo poviem (k tejto téme samozrejme) je úplne na druhej strane lana ako to, čo robím. A len málokedy dostanem príležitosť úplne sa zamyslieť nad rozsiahlosťou a vážnosťou svojich činov. Ďakujem :)

2 nikka nikka | Web | 28. july 2013 at 9:48 | React

Souhlasím s tebou, naprosto. Příjde mi naprosto děsivé, co dnešní malé děti dělají. V druhé třídy iPad, přebarvený vlasy, začínají se vším moc brzo (nemyslím jen sex), je to hnusný, ale pořád doufám, že si ty děti uvědomí, že není kam spěchat:-) dětství je jenom jedno. Alkoholu, cigaret, sexu, techniky si užijí za celý život až až, ale jen v dětství je vše bezstarostné a legrační:-)
Mrzí mě to, co se to s dnešními dětmi stalo no.

3 ♥Lara ♥Lara | Web | 28. july 2013 at 11:06 | React

Zase si vystihla problémové téma v článku, který jsem jako vždycky přečetla jedním dechem. U nás ve městě je to taky tak, všichni kouří, pijou a to jim není ani 15 let, což je podle mě smutný. Když to tak vezmu já v jejich věku chodila ještě ven na stadion, kde se scházela parta a vždycky jsme blbli, povídali a tak. Teď když už se lidi sejdou, jelikož většinou jim stačí FB a podobně, tak jenom hulí a podobně...

4 Sarsa Sarsa | Email | Web | 28. july 2013 at 11:16 | React

Hani tento článok je super,a úplne vystihuje deti dnešnej doby,úplne s tebou súhlaím vo všetkom čo si napísala :)

Napr. ja ked som bola v čo ja viem napr.vo 4 triede tak som mala pred staršími detmi rešpekt naprídlad som sa vtedy ani siedmakom radšej nepozrela do očí..Ale terajšie deti nič,chodia si po chodbách ako neviem,aký boss-ovia a tvária sa ako keby ich poznal celý svet...Minule som bola s kamarátkou na jednom z naších mestských sídlisk a hrali tam taky možno 9 roční chlapci futbal,keby si vedela aké slová používali...ja ked som mala 9 tak som nepovedala ani običajné do prčic a nieto ešte také veci,aké rozprávakú oni .....

5 Sarsa Sarsa | Email | Web | 28. july 2013 at 11:17 | React

[4]: A prepáč neviem čo sa to tam zvíraznilo...nevšímaj si to :DD

6 N. N. | Web | 28. july 2013 at 11:29 | React

Přesně. Ty holky, kterým je dejme tomu 11, ze sebe dělají někoho, kdo nejsou. Nejdůležitější je, aby nosily podprsenky, i když to zdaleka nemají zapotřebí. Jsou naštvané, když jim někdo řekne, že v něčem pravdu nemají. Myslí si o sobě, že jsou nejlepší, přitom jsou to jenom malé namyšlené kravky, které dolízají za staršíma, kteří o ně - kupodivu - někteří zájem mají. A ti, co nemají, se jim radši vyhýbají. Když jsem byla v šesté třídě, ano, taky jsem si připadala starší než děcka na prvním stupni, ale abych ze sebe dělala takovou kravku jako ony, to ne. Prostě...už jsem byla dál, ale v jiném smyslu než ony. Možná jsem to měla víc srovnané v hlavě.
Když mi bylo 11, jako jé mé ségře, mamka mi vždycky, když jsem řekla sebemíň sprostý slovo, začala nadávat. Říkala mi, že se prostá slova neříkají, že to není slušné a prostě všechny tyhle rodičovské kecy. A když něco řekne moje ségra? "No tak ji nech, je malá, ještě to nechápe. Ale Lucinko, neříkej to."

Moji...bývalí spolužáci taky přicházeli do školy s opicí, někdy ještě byli trochu zhulení z minulé noci. Když už to musí být, tak bych takhle do školy rozhodně nešla.
Já se vždycky cítím strašně rebelsky, když si cucnu skoro nealkoholického piva. Co mají dělat oni, když si plánují, jak s sebou vezmou dvě lahve vodky?

Přesně, no. Taky jsme děti, ale možná ještě, přes to všechno, můžeme říct, že jsme ta dobrá generace. Ne ta slušná, ale ta ne tolik rozmazlená. Proboha, mně se ani nesnilo, že budu mít v deseti lepší mobil než černobílou nokiu.

Skvěle jsi to napsala, máme na to asi stejný názor. :)

7 hezke-fotky hezke-fotky | Web | 28. july 2013 at 13:56 | React

Přesně tak. Mám soutěž focení přihlásíš se? Jestli jo tak se zapiš na mmém blogu.

8 Infinity Infinity | Web | 28. july 2013 at 14:40 | React

Souhlasím s tebou, dnešní děti jsou tak zkažené, že je mi z toho úplně na nic. Vždyť já když jsem byla třeba v šesté třídě, tak jsem byla tak nevinná, neznala jsem žádná sprostá slova, měla jsem prostě svůj dětský svět a byla jsem šťastná.
Hlavně mi přijde, že i děti v dnešní době musí být hrozně v křeči, aby zapadaly a aby byly středem pozornosti.
Nepřijde mi to normální a mrzí mě, že je doba tak zkažená.. :(

9 Vaness . Vaness . | Web | 28. july 2013 at 16:57 | React

Holky v 6. třídě sou teď úplně jiný , než sem třeba byla já .
Já byla tichá , plachá , ustrašená holčička co se bojí pípnout . Bála sem se dětí z vyšších tříd . A teď , když sem ve vyšších třídách já , mě šesťáci posílaj do prdele . Co to kurva je ? Kde se stala ta chyba ? Kde se stal ten zlom ?

Nevim na co chtěj bejt starší . Akorát jim to bude k tomu , že dřív pudou do hrobu .

10 Olja:) Olja:) | Web | 28. july 2013 at 17:30 | React

Napsala jsi to správně :) dnešní děti chtějí rychle vyrůst.I já chtěla .. chtěla jsem aby už mi bylo 15 a měla jsem občanku,abych mohla se svýma o 2 roky staršíma kamaráda jít někam do klubu. Bum občanku jsem dostala před rokem a půl a od té doby jsem tam byla 2x. Chtěla jsem aby mi bylo 18 abych mohla řídit a chodit do jakékoliv hospody a neřešit kde mi nalejou. Tohle ale prostě dělá to,že mám starší kamarády no :) naštěstí jsem si za poslední půl rok uvědomila,že si musím užívat toho,že mi je těch "sladkých" 16 a docela mi to naštěstí jde :D

11 Michelle - strawww.blog.cz Michelle - strawww.blog.cz | Web | 28. july 2013 at 20:56 | React

Hani, akoby si mi v každom článku čítala z hlavy. Máme strašne podobné názory :)
Nechápem dnešné deti, ja som tiež v druhej či tretej triede žalovala učitelke, že spolužiaci povedali, že som blbá alebo čo. No dnešné deti, hrôza... Môj 5 ročný bratranec (teraz už 6) hovorí také nadávky, ktoré sa mi, úprimne, hnusia povedať a on to hovorí na plné hrdlo.
Dnešné deti majú všetko a rodičov, ktorí im všetko dovolia. Preto potom tak dopadnú, že pijú, fajčia, alebo nebodaj spolu spia. Nevedia sa zmieriť s tým, že  nie sú ešte dospelí, presne mali by si užívať, že majú 14 či 15 či 16 to je jedno, ale nie hrať sa na 18 či 19 ročných. Mamina mi minule hovorila, že jej kolegyňa má kamarátku a tá ma dcéru - 14 ročnú (komplikované, ale nevadí :D). Jej mama jej všetko dovolí, lebo majú kopu prachov a vraj minule došla domov s kamarátkou taká opitá, že furt grcala. Podľa mňa je choré, mať 14 rokov a mať opicu, oni už podľa mňa nevedia čo so sebou robiť...

12 Eamë Eamë | 28. july 2013 at 21:12 | React

Pravda pravdoucí. Je mi až špatně z toho, co s prominutím za fracky kolem sebe vidím. My jako prvňáčci byli podělaní až za ušima, když kolem nás prošli třeba jen páťáci. Dneska, jdu jako dováťák do školy a nějakej capart na mě zařve "Uhni krá*o!".
V naší třídě byly holky samá sélebrita. Nemluvily o ničem jiném, než jak půjdou po škole chlastat, hulit.. řešily která parta má a nemá peníze a jak to maj kruci udělat, když zrovna ony jsou totálně švorc.. Místo po zdravu vlítly do třídy s tím, že mají strašnou opici a že si z předešlé noci nic nepamatují.
Já, jakožto nejmladší ze třídy, jsem byla dost často zavrhovaná, kvůli svému věku. Patnáctky byly prostě nejlepší a nějací malí, byť jen o rok mladší, se mohly jít bodnout a políbit jim nejtmavší část těla. Vůbec netuším, jaká je výhoda mít občanku a být patnáctka.. mě patnácté narozeniny vůbec nepotěšily a jsem naštvaná.. chci bejt dítě, co si bude věčně hrát a blbnout.
Dnešní děcka, jak říkáš, chtějí strašně rychle vyrůst. Vidí ve větších děckách vzory.. když budu nadávat, smrdět jako popelník, každej den s opicí na krku, chodit v hadrech.. vlastně se neoblíkat vůbec, v případě holek, budu cool a in, všude oblíbená, s respektem až za hory..
Myslím, že děcka na to, že dětství je jen jedno nepříjdou.. nejsem sibyla, ale v tomhle směru jsem těžkej pesimista.. je mi z toho akorát smutno.
K tématu sex a kluci se snad raděj nebudu vyjadřovat.. :-!
Dlouhej komentář, stejně myslím, že jsem všechno, co jsem chtěla, nenapsala :D
P.S.: navštěvuju tvůj blog už delší dobu, ale ozývám se poprvé. Máš zajmavé články s pointou a moc ráda je čtu :) na čtnáct let máš vyspělé názory, líbí se mi taky styl, jakým píšeš, jen tak dál ;))

13 Eamë Eamë | Email | 28. july 2013 at 21:15 | React

[12]: Taky, nejsem žádnej svatoušek, ale rozhodně nepotřebuju mít kolem sebe partii zhulených, kteří se tváří, jak mě mají rádi. Radši budu sama, ale živá, než na mol a poloviční zombík :-P

14 Kenzi Kenzi | Web | 29. july 2013 at 8:28 | React

To je fakt. Ten obrázek s tím nápisem. Vždyť já jsem mobil dostala v podstatě až do šesté třídy a to ještě obyčejný Nokiu, ale stačil mi.
Dobře, sice se taky napiji občas, ale ne rovnou na mol. Kouřit jsem zkoušela jako každý, ale mě to nechytlo. Nepiju asi pro to, že se můj bratr v jedenácti z hecu opil a pak měl otravu alkoholem, takže mám jasně dáno, jak já nikdy nesmím dopadnout.
Někdy si taky řeknu, ať už je mi dvacet, ale jsem ráda za svůj věk, i když mě to někdy štve. Jak jsi napsala, dvacet bude, ale můj věk už nikdy nebude.

15 D. D. | Web | 29. july 2013 at 9:46 | React

jako co na to napsat, podle mě máš pravdu. Tohle tema je ale zbytečny, at to těm děckám říkáš jak chceš, nevysvětlíš to. já jsem ráda za to jak a kdy jsem vyrůstala:)) a tím tohle téma pro mě asi hasne':)

16 Kath(Horalka) Kath(Horalka) | Email | Web | 29. july 2013 at 9:48 | React

Také nechápu malé děti, které používají slova, které já jsem v jejich věku vůbec neznala. Nevím, na co potřebují v 7 letech mobil, tablet, notebook nebo bůh ví co ještě, když já jsem potřebovala akorát tak nové kalhoty, které bych si mohla na hřišti rozedřít.

17 Claire Drayen Claire Drayen | Web | 29. july 2013 at 12:23 | React

Vůbec si nelámej hlavu s tím, jestli tímhle článkem někoho urazíš nebo ne. To co jsi napsala je svatá pravda a oni si to konečně musí uvědomit.
Přesně jsi na to vystihla i můj názor a to s tou větou, že chtějí rychle vyrůst. Oni úplně přeskakují dětství. Určitě znáš ty obrázky nebo příspěvky, kde všichni tihle píšou, jak rádi by se vrátili do bezstarostného dětství, kdy jejich největší starostí bylo rozbité koleno, a tohle píšou klidně 13letí. To fakt nepobírám.
Upřímně tyhle jedince vážně nemám ráda, každá holka zmalovaná tak, že kdyby jsme ji viděli bez řasenky, makeupu a tužky na oči, ani bychom ji nepoznali. Je mi z toho na nic a jsem vážně ráda, že k nim nepatřím a nikdy ani patřit nebudu, protože nechci. Jsem vděčná za to, kdo jsem, jak trávím svůj volný čas. Už se jen bojím budoucnosti, až tyhle děti vyrostou, stanou se z nich dospělí... vzpamatují se? Nebo se naopak budou chovat naprosto dětinsky? Já z takovými lidmi vážně vyrůstat nechci.
Naprosto skvělý článek, mám tvoje články vážně upřímně ráda :)

A moc děkuju za tvůj komentář, opravdu hodně si ho vážím :) Žádné pokračovaní pravděpodobně nebude, čímž tě nejspíš zklamu. A myslím, že ty povídky klidně psát můžeš, lidi by je četli i po těch mých, tím si můžeš být stoprocentně jistá :)

18 untrue.blog.cz | Elizabeth. untrue.blog.cz | Elizabeth. | Web | 29. july 2013 at 15:08 | React

Je to tak jak píšeš. na základce byly všichni takový spíš děcka, celkem v poho kolektiv, sice někteří ne, ale vždycky se nějaké vyjímky najdou. Ale co se týká toho slovníku, tak už druháci na mě nadávali do děv*k apod.. celkem jsem se divila, jak ě i setřeli a nebáli se, že já jsem v 9 třídě a oni tepve v druhé. Teď jdu do druháku a je to děsná škola, tedy kolektiv, všichni už si všechno prožily a já nic kouří, chlastaj, všichni každý s každým a mě mají za chudinku a šedou myšku. Sice se chovám jinak doma, ale to je zase vedlejší. Vím, že jsi článkem chtěla spíše narazit na děti ne na mládež jako jsi ty apod, ale jde to bohužel k horšímu

19 Michaeela. Michaeela. | Web | 29. july 2013 at 21:40 | React

No ahooj.
Teď jsi mi ale udělala obrovitánskou radost. Napsala jsi. Neomlouvej se a rozhodně se nemáš za co stydět , chápu že nemáš čas jsou prázdniny , proto je to dost pochopitelný. Já jsem od rána dlouho do odpoledne v práci , takže jsem pak ráda , když dojdu domů a plácnu sebou do postele. (: Rozhodně na tebe nejsem naštvaná , nemám nejmenší důvod. Ted mám ale opravdu radost , že jsi napsala. :)

Jak se mám ? Naprosto úžasně. S T. je všechno fajn , i když teď jsme se dlouho neviděli ale i ták. ♥ Ale co já to je vedlejší , spíš ty povídej. Všechny tvoje novinky a podobně , všechno chci vědět. :P

20 cincina cincina | Web | 1. august 2013 at 17:41 | React

Holka, mluvíš mi z duše :) Když mi bylo asi tak 12, chtěla jsem, aby mi bylo 15, abych mohla mít občanku a konečně abych mohla s někým spát :D.. Byla jsem tak trochu blbka no:) V patnácti jsem dostala občanku a měla jsem z toho zvláštní pocit :) Uplynul měsíc a necítila jsem žádnou změnu... bylo to pořád stejné :) Já byla stejná... nebo teda rozumem jsem trochu vyspěla. Teď mi je 17... příští rok budu plnoletá... vždycky jsem chtěla být dospělá a když se to blíží, tak radši bych být nechtěla.
Když vidím dnešní děcka, tak si říkám, kam ten svět spěje, protože rok od roku je to horší a horší.
Přesně! Já v šesté třídě nevěděla, co je k**** a p***... nebudu tu sprostá:) A nedávno jsem slyšela malé kluky, jak si takhle nadávali... hnus.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama