Povolání.

19. july 2013 at 12:02 | Hani. |  Témata, které jste mi navrhli.

JAKÉ JE MOJE VYSNĚNÉ POVOLÁNÍ?

Protože se v návrzích často opakovalo toto téma, rozhodla jsem se na začátek právě pro něj.

Zpěvačka, tanečnice, herečka, doktorka, nebo třeba prodavačka v hračkárně. To všechno byly mé sny. Ukončením osmé třídy se mne začíná zmocňovat zvláštní pocit. Protože já vůbec nevím, jakou profesi bych chtěla dělat.

Jako asi každá dívka jsme měla a pořád mám své sny. Moc dobře vím, že se nikdy nestanu modelkou, ani tanečnicí. Sice bych chtěla nějaké fotky nafotit, ale stejně vím, že to nevyjde. Můžu si to zkusit, ale dnes mi nepřijde zrovna snadné stát se zpěvačkou, nebo jiným povoláním, o kterém každý z nás snil. A nebo třeba pořád ještě sní. Ale právě od toho asi sny jsou. Aby jsme alespoň na pár hodin mohli být tím, kým chceme být, s tím, s kým chceme být a tam, kde chceme být.

Tento rok se budou probírat školy a různé obory. Přitom jediné, v čem mám jasno je, že bych ráda šla na gympl. Proč? Mám k tomu hned několik důvodů.

• Ráda bych měla vysokou školu a gympl mi přijde jako ta nejlepší cesta na vysokou.
• Nevím ale, jaká profese je ta správná a tak kromě kvalitní přípravy na gympl očekávám i jakési uspořádání myšlenek. Budu mít čtyři roky na to, abych si další studium a pak následné povolání dobře rozmysela.

Moji spolužáci, někteří učitelé a v některých situacích i rodiče ve mě vidí doktorku. Chvíli jsem o lékařství vážně přemýšlela, ale pokud bych nedělala veterinu (a tu bych nedělala, protože mám zvířata ráda a kdybych je viděla ve špatném stavu tak bych to asi neustála..) tak bych asi na doktora pro lidi neměla žaludek. Chtěla bych jim pomáhat, ale na druhou stranu v tom vidím i spoustu důvodů, proč nebýt právě lékařem.

I am a [Girl] | via Facebook

Když jsem se zeptala mamky, jaké povolání ke mně vidí, odpověděla novinářku, nebo právničku. Odůvodnila to tím, že se ze všeho vymluvím a navíc se prý umím hezky vyjadřovat. Což mi spolužáci říkají, když jsem jediná, komu nevadí mluvit před třídou. Já o tomhle povolání také přemýšlela, ale prý je studium na právnické fakultě těžké. O to by asi ani nešlo jako spíš všechny ty paragrafy a navíc - nemohla bych zastupovat někoho, u koho bych na sto procent věděla, že ten čin udělal.

Dále bych se ráda vyjádřila ke snu asi každé malé holčičky. Já hudbu miluji a být zpěvačkou byl a asi i navždy bude jedním z mých velkých snů. Samozřejmě vím, jakou mám šanci uspět, ale snít můžu. A hlavně - může to být můj koníček.

Pak sem přichází jeden z těch více splnitelných snů. Hrozně mne baví psát a tak posední dny přemýšlím o žurnalistice. Což je vlastně prakticky moje vysněná profese. Samozřejmě o této práci něco málo vím, ale myslím, že to pořád nebude všechno. Ale přijde mi to jako práce, která by pro mne byla vhodná. I když na ní bude nějaké mínus. Ale právě proto bych po škole pokračovala na gympl - abych si to mohla v hlavě uspořádat.

Přijde mi jako hloupost, aby si člověk jako já, ve čtrnácti, nebo patnácti letech vybíral práci, kterou bude dělat další desítky let. Já vlastně netuším, co budu dělat, ale přibližně vím, o co se pokusím. Ale jak jsem psala - všechno má své plusy a mínusy. A já je všechny neznám a proto nemůžu nic říct na jisto, protože v tom sama nemám jasno.
http://imageproxy.jxs.cz/~nd06/jxs/cz~/178/934/662426717b_92680572_o2.png
 

3 people judged this article.

Comments

1 Angela Angela | Web | 19. july 2013 at 14:16 | React

Mám to podobně (až na to zpívání, to je u mě katastrofa :D ), baví mě psát a chtěla bych na žurnalistiku, ale ještě vůbec nevím, jak to bude. Zkusím se dostat na gympl a třeba mě potom začně bavit úplně něco jiného... I když, psaní mě bude bavit vždycky... Mým snem je vydat knihu, táhne mě to být spisovatelkou, ale tím bych se asi neuživila. Zatím je to plán gympl a následovně žurnalistika. :-) Pěkný článek, hezky jsi to napsala...

2 Leome Leome | Web | 19. july 2013 at 14:19 | React

Já jsem nejdříve chtěla být doktorkou, pak spisovatelkou, pak novinřkou a teď si ze všeho nejvíce přeji vystudovat vysokou policejní školu a jít na policejního psovoda, je to můj velký sen a doufám, že se splní :-).
Od doktorky mě odradila ségra, pro kterou byla doktorka veliký sen, ale z kapacitních důvodů ji tam nepřijali, tak jsem od toho upustila.
Spisovatelkou chci být nadále, ale chci to mít jen jako koníček, ne jako profesi :-).
Ani nevím proč jsem nakonec "upustila" od novinářky, asi jsem si řekla, že by mě to nebavilo...

3 Michelle - strawww.blog.cz Michelle - strawww.blog.cz | Web | 19. july 2013 at 14:21 | React

Hani! je možné, že si skoro rovnaká ako ja?! wau :D ten prvý odstavec úplne, ako by si písala o mne :O
tiež sa neviem rozhodnúť aké povolanie by som chcela mať a viem, že chcem ísť na gympel, podľa mňa sú aj tak učňovky o ničom keď ten človek chce ísť aj na vysokú...
mne tiež hovoria ľudia, že budem lekárka, mňa by to možno aj bavilo študovať, síce sú tam ťažké názvy, to by som nejako prežila. Ale pitva! och fuj, z toho mi je zle, len keď na to pomyslím :-! a po škole neviem, čo by som robila,  všeobecná lekárka, očná lekárka, chirurg, mňa proste nič neláka :/

mamina mi takisto hovorila, že by som mohla byť právnička, lebo všetko viem zahovoriť a veľa rozprávam, no tiež neviem ako by som to zvládla. O novinárke nič nehovorila, ale nad tým som uvažovala. Ale zas neni novinárov veľa? :/
v písaní nie som zas až taká zlá, zo slohov mám jednotky, ale že by som sa tomu venovala, to asi nie. Avšak ty máš podľa mňa obrovský talent, ty by si sa určite presadila! :* :)

4 Mavis E. Strix Mavis E. Strix | Email | Web | 19. july 2013 at 14:40 | React

Robíš dobre, že si zvolila gymnázium. Aj ja som to tak spravila, nakoľko momentálne vôbec neviem, čím by som chcela byť. Chcela som byť kadečo a tiež som nejako zakotvila pri tej žurnalistike a písaní, no dnes je týchto spisovateľov a aj žurnalistov veľmi veľa. Vieš, zastávam názor, že keď má niekto na písanie talent, nemusí mať nijakú spisovateľskú ani žurnalistickú vysokú školu na to, aby bol populárny, dobre predávajúci autor, prípadne žiadaný prispievateľ do nejakých novín. Samozrejme, keď vyštuduješ takú školu, máš väčšiu pravdepodobnosť, že si ťa niekto všimne omnoho skôr, akoby si vyštudovala napríklad úplne opačný odbor. Ďalšia vec je však aj tá, že dnešná doba je jednoducho o kontaktoch a o tom, kto sa s kým pozná, takže si myslím, že ak budeš mať šťastie na správnych ľudí a naozaj preukážeš veľký talent na písanie, môžeš bývať aj pod mostom a zo dňa na deň sa z teba môže stať nová Rowlignová :)

Uvidíš, gymnázium ti vo výbere povolania pomôže. Napokon - 14 rokov je veľmi málo a bude sa ti omnoho ľahšie rozhodovať v nejakých 18-tich, keď už budeš čo-to vedieť o svojej budúcnosti :)

5 ByKristen ByKristen | Web | 19. july 2013 at 14:43 | React

Přesně, taky jsem chtěla být zpěvačkou, herečkou, kadeřnicí, sestřičkou, učitelkou, veterinářkou, spisovatelkou apod. jako asi každá holka. Teď přichází období, kdy se taky budu muset rozhodovat, na jakou školu půjdu. Opravdu nevím, jak se rozhodnu. Nepřijde mi nejlepší rozhodovat se ve 14-15 letech, jakou profesi by chtěl člověk (většinou) na celý život dělat. ˆ.ˆ .

6 Mariam Shades Mariam Shades | Web | 19. july 2013 at 16:02 | React

Ja som tiež chcela byť speváčka, herečka, učiteľka, modelka, spisovateľka a tanečnica. Tanec som dokonca asi 2 roky robila, ale nejak mi to extra nešlo tak som to nechala.
A potom mi došlo že sa pred inými celkom hanbím takže aj sny speváčka, herečka, učiteľka a modelka sa vyparili :D Ostal mi len sen spisovateľka, a to je moje vysnené povolanie. Lenže všetci mi hovoria, že to môžem robiť ako koníček popri inej práci. Rodičia zo mňa chcú zubárku alebo právničku, lebo vraj tie sú najlepšie platené. A ja im vždy poviem, že to povolanie sa mi nepáči. Ja som typ človeka ktorý nemôže robiť činnosť ktorá sa mu nepáči a nebaví ho to. Tiež by som chcela ísť na gympel, pretože vôbec netuším čo by som v budúcnosti robila. Ešte som rozmýšľala o tom byť psychologičkou, ale myslím že by mi z tej roboty časom hrablo :D Takže v tomto ja vôbec nemám jasno... Inak typovala by ťa na viac rokov ako 14-15, podľa tvojho vyjadrovania :D

7 Danny Danny | Web | 19. july 2013 at 16:32 | React

já ted čtu Eragona a jinak čtu Zaklínače a Pretty little liars a různě.. :)

No já taky chtěla být zpěvačkou ... :-D

Já se musela rozhodovat tento rok :-/ je to fakt těžké

8 N. N. | Web | 19. july 2013 at 17:25 | React

Já jsem jako malá chtěla být kuchařka, Vůbec nevím, co mě to kdysi chytlo. A pak jsem chtěla být spisovatelka. To se postupně vyvinulo v nějakou novinářku nebo něco společného se psaním. Ne že bych se tomu opravdu, opravdu chtěla věnovat, to ne, ale přece jenom, pořád mě to láká. Takový dětský sen.

Buď v klidu, na gymplu ještě budeš mít minimálně dva roky čas, než se budeš muset aspoň tak trochu rozhodnout. No a když budeš ještě letos na základce, tak máš pořád tři roky na rozmyšlení. To rozhodně stihneš, přijdeš na něco, co tě baví. Určitě. :)

Já jsem nikdy nepřemýšlela o tom být doktorka. S těmi zvířaty to mám úplně stejně jako ty, takže tohle by k ničemu nevedlo. Nemám žaludek ani nervy na to, abych se rýpala v něčím těle, bylo by mi líto dětí, které by brečely, když bych je očkovala, hnusily by se mi vytrhnuté zuby plné kazů. Možná tak...psycholog? Ehm, nevím, jak bych zvládala tohle. Já myslím, že proto, abys byla doktorka, se musíš už tak nějak narodit, odmalička vědět, že to být chceš, a dělat pro to co nejvíc.
Mně říká mamka to stejné, co říká tvá tobě. Ale mně docela mluvit před lidmi problém dělá. Navíc, být právnička mě vůbec neláká a myslím, že ta škola je fakt těžká...až moc. Novinářka. Opravdu, něco mě k tomu táhne. jenže můj taťka je novinář a neustále mě od toho zrazuje, že je to to nejhorší, co bych si mohla vybrat a ať jsem, když už, radši učitelka. Že prý novinářství je strašně nestálé nebo co a že na tohle se mám dopředu vykašlat. Zatím se jeho radou moc neřídím.

Já bych se hudbě věnovat nemohla. Nejsem nadaná, to je nejspíš hlavní. Ale jo, jako koníček je to určitě super. :)

Ano, když si to tak vezmeš, máš ještě spoustu času na to, aby ses pořádně rozmyslela. Hlavně to neuspěchat. :)

9 L. L. | Web | 19. july 2013 at 17:57 | React

Že se  umíš pěkně vyhadřovat jsem ti psala i já. :P Myslím že je to naopak docel dobré vědět, čím chceš být a jít si za tím, už takhle, pak se najednou ocitneš nad propactí nevědícnosti a co pak z toho... :/ S tím MVRr máš naprostou pravdu, též na to nemám žaludek, páč je miluji... A s tou zpěvačkou též, my dream, ale já bych na to neměla ani sebevědomí a odvahu. :/ :(
A gympl je asi nejlepší cesta k VŠ, ale vyber si nějaký dobrý. :) A hlavně přijímačky na právníka na nejlepší školve v ČR se skládají ze SCIA jen, takže má úplně každý šanci se dostat. :P :)
S tím Corym to bylo myšleno tak, že mi kamaráda v chatu napsala, Jak se jmenuje ten co zemřel? A pak okomentovala status nebo mi psala jak mo milovala, jak j íto sebralo atd. :)

10 eM. eM. | Web | 19. july 2013 at 17:58 | React

Píšeš strašně hezky, od první chvíle, co jsem na tenhle blog narazila si to myslím!:)
Já jsem také chtěla na gympl s tím, že budu mít další roky na rozmyšlenou - a skončila jsem na ekonomce .. respektive obchodce. Obor ekonomila, účetnictví, daně a stejně vím, že účetní ze mě nebude. Je to podle mě druhá nejlepší škola tady u nás v okolí a na vysokou se dostávají studenti lehce:)
Také pořád nevím, co chci dělat a to už jsem na škole, která je vlastně zaměřená. Musím ale říct, že by mě něco s ekonomikou bavilo, i když mi ekonomika nikdy nešla a s naší profesorkou mě nebaví:DD

11 Chica con sueños Chica con sueños | Web | 19. july 2013 at 18:23 | React

Můj vysněný sen o povolání je prostě spisovatelka nebo novinářka! :))
Já bych právničku nemohla dělat, nedokážu vše odůvodnit a bojím se někdy říct svůj názor.
Ten článek jsi napsala moc hezky. Taky jsem jako malá chtěla být zpěvačka, ale pak jsem zjistila, že vůbec neumím zpívat :DD

12 Terri** Terri** | Web | 19. july 2013 at 19:46 | React

Jako malá jsem chtěla být veterinářka, nebo doktorka, ale nyní mám stejné odůvodnění jako ty. :D
Ano, vybírat v tomto věku svou budoucnost mi přijde absurdní. Já si sebe osobně nikde nyní představit nemohu. Nemám absolutně žádné sebevědomí a stále se jen uzavírám do sebe a někdy nejsem schopna jinak než psaním se dorozumívat s lidmi. Osobně je nyní mým největším snem nejspíše vydat knihu. :)

13 ang ang | Web | 19. july 2013 at 19:56 | React

Myslím, že žurnalistika by se k tobě docela hodila:) Píšeš krásně a srozumitelně. Ale je to přece jen ještě daleko žejo. Já v září půjdu na gympl, taky hlavně kvůli vysoké, ale hlavně kvůli tomu, že ještě prostě nemám ponětí co bych mohla dělat. Tak doufám, že za 4 roky mě to napadne:) Když jsem byla malá, chtěla jsem něco dělat se zvířatama, protože je miluju, ale jak jsem byla starší a dostala svůj první digitální(!) foťák:D, měla jsem jasno. Pak jsem dostala konečně zrcadlovku, protože jsem fakt myslela, že půjdu na fotografickou školu. Všichni okolo mi říkali, že mám fotky fakt dobré, i lidi, který vůbec neznám ani osobně a nějaké fotky jsem měla i v kalendářích, ale nakonec jsem si dala přihlášku jen na gympl a lyceum:)

14 Coco Coco | Web | 19. july 2013 at 20:26 | React

Zajímavé :)

15 Berry Berry | Web | 19. july 2013 at 21:19 | React

OH my GOD! Si úplne do bodky až na zpev ako ja...všetučko všetko. Gympl, doktorka,právnička, novinárka, veterina o.o Každý mi tiež hovorí aby som bola doktorka ale ja proste nechcem. Neviem či by ma to až tak bavilo. VEterina vôbec chudatka zvieratká. Jediné čo mi v úvahu pripadá je žurnalistika. Ale mám pred sebou ešte 3 roky gympla tak uvidím :)

16 fashionbysue fashionbysue | Web | 19. july 2013 at 23:01 | React

Krásne napísané :)

17 A. A. | Web | 20. july 2013 at 11:26 | React

Pokud 100% víš, že chceš na vysokou, tak je podle mě gympl nejlepší řešení, protože není zaměřený jen jedním směrem. Přesně jak píšeš, v dalších 4 letech si uspořádáš myšlenky a pak už budeš vědět na jakou vysokou budeš chtít a na co se zaměříš...

18 the lizz. the lizz. | Web | 20. july 2013 at 15:26 | React

nooo, udělala jsem to v photoshopu, prostě dala bílý obdelník na pozadí, průhlednost 80%, ořízla, vložila na nové plátno, uložila, nastavila jako pozadí stránky a ten obrázek "pod" stránkou, do okrajů :D

promin, že až ted, nebyl čas :)
kdyby jsi nechápala, tak stačí napsat :D

19 Lů | Web | 20. july 2013 at 15:28 | React

Jako malé jsme měly dost podobné sny (zpěvačka, herečka, doktorka..). :)

Pokud opravdu nevíš, co by jsi chtěla dělat v budoucnu.. a počítáš s VŠ, tak ten gympl asi bude nejlepší řešení. :)
Já jsem si byla už od osmé třídy jista, že chci být zdravotní sestřičkou - a tak jsem po základce šla bez rozmýšlení na zdrávku. :) Nakonec to není vůbec tak, jak jsem si to jako "malá" přestavovala... a na vysokou školu jdu proto na speciální pedagogiku, abych mohla pracovat s dětmi. :)
Tou novinářkou, lékařkou ani právničkou bych být nemohla.. ale každý má jinou povahu. :) A třeba to jednou bude opravdu to, co tě bude bavit a čím se budeš živit. :)
Ta žurnalistika zní hodně dobře. Ta by se k tobě určitě hodila. Ale jak jsi sama napsala, díky gymplu budeš mít ještě další 4 roky na rozmyšlenou... ;)

20 untrue.blog.cz | Elizabeth. untrue.blog.cz | Elizabeth. | Web | 20. july 2013 at 18:02 | React

Jako, když budeš mít normální obor a maturitou, tak taky můžeš na VŠ, gympl není jenom jediná cesta. Navíc podle mě obor je lepší, to máš gympl nic toť můj názor. Já jsem aranžérku nejde mi to jsem nejhroší ze třídy, co se týká, ale jenom praxe, školu mám zase lepší než ony. Jde mít fantazii apod, a dala mě sem matka, potom chci jít na nástavbu obchodník a pak na další obor buď fotograf, kosmetička. Mezi těma dvěma se nemohu totálně rozhodnout, ale to mě čeká až jindy, ani nemám výuční list :D Fotomodelka si přeji být je to součástí mého snu, ale na to jsem mladá nebo lépe řečeno pro mě,pro můj život je to brzy, teď chci mít školu/y a potom se můžu vrhat na něco takového. Navíc ti závidím, že se umíš vyjádřovat, já mám sociální fóbií, to neumím se vyjádřit, ani před kámoškou tedy otevřít se.

Sice jsem teď výjmenovala pouze obory, ale taky by jsi měla vědět, že když budeš mít například obor, tak v tom oboru, se nemusíš vyžívat až dostuduješ školu, berou tedy s maturitami :) já si představuji dělat sekretářku, nebo prostě sedět v kanceláři a pracovat na počítači :)

21 cincina cincina | Web | 20. july 2013 at 22:17 | React

Přijde mi nesmyslné, že dnešní patnáctiletí si musí vybrat, čím chtějí být. Já také nevěděla... přemýšlela jsem o právničce a doktorce, ale obojí jsem zavrhla... z těch samých důvodů co ty:D Abych ti pravdu řekla... gympl je zbytečný. V ničem ti to nepomůže a kdyby ses pak rozhodla například nejít na vysokou, tak tě nezaměstnají, protože gympl je všeobecný. Není na nic zaměřený...práce jen s ním se těžko hledá. Když už, tak bych ti doporučila lyceum... je to něco jako lehčí gympl a můžeš z něho jít prakticky na jakoukoliv vysokou školu:) jinak také uvažuji o žurnalistice.

22 Mika Mika | Web | 21. july 2013 at 13:02 | React

Já mám teda české kapely ráda, ale Gate Crasher mi přišla jako dobrej nápad pro první článek do nové rubriky, protože je zná málo lidí :)
K tomu tvýmu článku, mám sestřenici na právnické škole a s tou obtížností máš pravdu.Říkala, že je to těžký, ale že se to zvládnout dá.A pokud jde o žurnalistiku, no píšeš pěkně.Tvoje články jsou zajímavý a navíc bez gramatických chyb, čímš se moc lidí pochlubit nemuže že :D (například já xDD), okrem zpěvačky či tanečnice nebo jak si to tam psala mi vždcky učitelka říkala jednu věc "Nech si to jako koníčka a vyber si profesy u které víš že se na 100% uplatníš"..Tancovat nebo zpívat můžeš vždycky i když neprofesionálně :-)

23 veve veve | Web | 21. july 2013 at 14:06 | React

to je dobré :) teda :) jo je pravda že když je tolik zajímavých věcí co dělat tak jak si má člověk vybrat jen jednu :)
no já bych asi chtěla být lékařkou no :)

24 TesS TesS | Web | 23. july 2013 at 11:55 | React

Čím více tvých článků čtu, tím více zjišťuji, že máme hodně společných věcí. Doktorka, prodavačka :D, právníčka a novinářka? Děláš si srandu? To je přesně moje :D

25 Adiw Adiw | Web | 24. july 2013 at 23:15 | React

Som na tom podobne. Keď som bola malá, písala som veľa básne, mala som najlepšie slohy z triedy a povedala som všetko čo som vedela. Mama mi vždy hovorila, že budem novinárka alebo spisovateľka. Ja som to nikdy nebrala vážne, chcela som byť speváčkou. Minulý rok som si plne uvedomila, že ja vlastne písanie milujem, píšem skoro celý život a neviem si samú seba predstaviť ako niečo iné. Po boku chcem spievať v nejako zbore, teda ako hobby. No tiež žurnalistiku zvažujem. Všetci okrem mojej mamy mi ju rozhovárajú, ja som jej včera venovala jeden z mnoha pripravovaných článkov, ale ja to písanie nadovšetko milujem, takže pravdepodobne aj tak skončím niekde na žurnalistike. Prečo váham o žurnalistike je v mojom článku, je to na dlho písať to tu znovu, preto, ak máš záujem, budem potešená tvojím názorom na danú problematiku. Ako budúca žurnalistka budúcej žurnalistke, veľmi ma zaujíma, čo si o tom myslíš :-)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement